Koušete si nehty? A víte, že kousání nehtů je nejen nevzhledné, ale může mít i nepříjemné zdravotní důsledky? Pojďte s tím něco udělat! S naším návodem, jak s kousáním nehtů přestat, to zvládnete raz dva.
Kousání nehtů neboli odborně onychofangie patří mez vůbeci ty nejčastější zlozvyky. Výzkum z roku 2011 publikovaný ve Frontiers of Psychiatry uvádí, že s okusováním nehtů se potýká až 45 % teenagerů. V dospělosti toto číslo trošku klesá, nicméně ve stresu se k tomu mnozí lidé uchylují často.
Tenhle kompulzivní zvyk totiž přináší úlevu od stresu a umožňuje hlubší soustředění. Není ostatně náhodou, že podle vědců se okusování nehtů nebo trhání kůžiček spojuje s vyšší inteligencí a kreativitou1.
Nicméně, i přes tenhle zajímavý aspekt si fakt myslíme, že kousání nehtů je špatné a takové nehty jsou prostě ošklivé.
Jestli i vy cítíte, že ve svém životě už nechcete mít na rukou místo silných a zdravých nehtů krátké a hnusné okousánky, pak čtěte rozhodně dál.
Jak si přestat kousat nehty?
Stejně jako u každého jiného zlozvyku je cestou k nápravě uvědomění, že máme problém. Koukněte se na ruce a uvědomte si, jak vypadají. Přiznejte si, že vaše nehty si zaslouží být vaší vizitkou.
Zapamatujte, jak se při pohledu na okousané nehty cítíte, a pojďte sami sobě svatosvatě slíbit, že nehty jsou posvátné a držte od nich své zuby co nejdál.
1) Objevte spouštěč (a vypněte ho)
Ok, víte, že máte problém. Bravo! Ale víte, kdy si koušete nehty? Jaké jsou situace, kdy se s chutí zakousnete? Ne, nepočítáme milosrdné odkousnutí zatrhnutého nehtu, ale opravdové a neurotické decimování jednoho nehtu po druhém tak, že na úplném konci z nich nezbyde už vůbec nic.
Možná si koušete nehty při firemní poradě nebo ve škole, když máte stresy, krátíte si tím čekání na zastávce, při nedělním obědě u rodičů tak ventilujete frustraci nebo se kousáním uklidňujete při sledování napínavé detektivky. Zpravidla se dá říct, že u kousání je spouštěcím faktorech stres nebo nuda.
2) Najděte náhradu a té se držte zuby nehty
Proto nyní, když o tom víte, můžete si dát v rizikových situacích vždy pozor na to, co zrovna provádíte s rukama. Němečtí vědci v nejnovějším výzkumu tvrdí, že proti okusování nehtů funguje jemně se hladit na předloktí nebo na jiné části těla, ale to se nám moc nezdá. My bychom vám radši doporučili vzít si do ruky něco jako antistresový míček, fidget spinner nebo třeba antistresový prstýnek, díky kterému zaměstnáte ruce a nehty zůstanou v bezpečí.
Pomoci by také mohla obyčejná gumová gumička jako elastický náramek na zápěstí. Pokaždé, když si uvědomíte, že máte chuť sníst si nehty, pak ji v něžné variantě přendáte z jednoho zápěstí na druhé a nebo v drsnější verzi si gumičkou dáte bolestivou ránu, která vás donutí si uvědomit, že máte zlozvyk a chcete se jej zbavit.
Tuhle metodu doporučují odborníci jako jednu z možností, jak se zbavit sebepoškozování. A kousání nehtů vlastně sebepoškozující zvyk do velké míry také je.
3) Hýčkejte své nehty jako nejcennější poklad
Jestliže patříte k chronickým kousalům, pak je jasné, že s péčí o nehty a ruce jste asi trošku na štíru. Přinejmenším skončila většina pokusů o nalakování a udržení krásných nehtů na smetišti dějin.
Není ale potřeba házet flintu do žita. Krásné nehty totiž může mít každý! Fakt!
Při odnaučování kousání nehtů je totiž dobré mít nějakou motivaci. Něco, na co se můžete těšit a co pro vás bude jako odměna, když tento nesnadný úkol zvládnete. A co jiného může být uspokojující než mít nádherné a upravené nehty a dopřát si pravidelně kvalitní manikúru?
Rada od Evy: A pokud by na vás tohle nezabíralo, zkuste se zamyslet nad tím, jak mohou okousané nehty negativně působit na vaše mezilidské vztahy. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že mi stačí jediný pohled na člověka s okousanými nehty a hned mi naskočí myšlenka na to, že jen před pár minutami měl své prsty v puse. Když si s ním mám pak podat ruku na schůzce nebo třeba ochutnat něco, co uvařil, přijde mi to extrémně nechutné.
Když jsem tohle svěřila kamarádce, která měla s okusováním nehtů problém, velmi rychle se svého zlozvyku dokázala zbavit. Co myslíte, zafunguje to i na vás?
Udělejte si ze své nail care pravidelnou rutinu a dopřejte svým nehtům čas na růst a regeneraci. Ošetřit je můžete nehtovým olejíčkem, který jim dodá živiny. S čím vám mohou nehtové olejíčky pomoci a jak je používat, se dočtete v článku na blogu.
Samozřejmě, že zdravé nehty = krásné nehty, ale pořádná odměna může být třeba návštěva nehtového studia, kde si jako potvrzení toho, že to s upravenými nehty myslíte vážně, můžete dopřát i nějakou extravagantnější manikúru.
Umělé nehty z principu kousání moc neumožňují, takže by se vám tím odvykání mohlo trošku zjednodušit, ale doporučujeme je nechat až na okamžik, když budou vaše přírodní nehty v dobré formě. Mezitím si klidu můžete rozmyslet, jaký typ nehtů se pro vás bude hodit nejvíce a nebo si přečíst o tom, jak dlouho trvá, než nehet doroste a jak ho v růstu podpořit.
A jestli se vám pro nové nehty nechce do studia, pak to můžete zkusit i doma. Ideálně s naší sadou pro začátečníky, kde najdete všechno, co budete při tvorbě gel lak manikúry potřebovat. Jak na to se krok za krokem dozvíte v článku Aplikace gel laku rychle a jednoduše v 5 krocích.
TIP od Mayi: Co takhle vyzkoušet sladit své nové nehty se svou oblíbenou kávou? Dáte přednost temně podmanivému espressu a nebo si raději pochutnáte na cappuccinu s bohatou pěnou? Návody na manikúru ve stylu latte art najdete na blogu.
My vám držíme palce a věříme, že už teď jste na dobré cestě. Mrkněte s nám na Facebook, Instagram nebo na Tik Tok a inspirujte se módními nehtovými designy a vyberte si ten, který bude vašich novým nehtům nejvíce slušet.